poniedziałek, 21 listopada 2016

Nie tylko Ty.

Znasz takie chwile......
od samego rana nic Ci nie wychodzi. Gdyby woda mogła się przypalić na pewno zrobiłaby to. Pogoda okropna, milion rzeczy do zrobienia, używasz niecenzuralnych słów.
Myślisz sobie gorzej być nie może.
Dodatkowo...
Ludzie idą za wolno,Pani na poczcie jest dla Ciebie bardzo nie miła, a w sklepie akurat przy kasowaniu produktów przy kasie skończyła się rolka papieru a Ty miałaś zdążyć właśnie na autobus odjeżdżający za minutę.

W głowie już zwymyślasz wszystkich ludzi na świecie bo każdy jest winny tego co się dzieje.
No właśnie ale czy ktoś jest winny....

Często mamy tendencję do obwiniania innych za to co się dzieje chociaż nikt nie miał na to wpływu. Myślimy bardzo prostolinijnie i w sumie się temu nie dziwię. Ale może czasami wystarczy się rozejrzeć i pomyśleć że nie tylko nam coś nie wychodzi i że to nie jest tak, że cały świat jest przeciwko nam.

Chwila wyrozumiałości.

Pogoda - czy mamy na nią wpływ oczywiście, że nie. Po co więc wkurzamy się tak często o stan pogody jak nie mamy na nią najmniejszego wpływu. Oczywiście można sobie ponarzekać ale można poświęcić czas na lepsze działanie.

Ludzie idą za wolno - a może to właśnie Ty idziesz szybciej niż inni i wszystko wydaje Ci się wolniejsze. Oczywiście godziny szczytu i ogrom ludzi na ulicy może powodować nerwy ale chwila oddechu i lecisz dalej. Nie masz wpływu na to po raz kolejny.

Niemiła obsługa  - Oczywiście pracownik powinnien wykazywać się kulturą słowa oraz osobistą to także jedna z części jego pracy. Jednak jak każdy człowiek może mieć słabszy dzień. Może akurat pracuje 10 h, źle się czuje, klienci zadają pytania, które są logiczne i oczywiste ale nie chce im się myśleć, a może coś się stało. Oczywiście to nie są żadne usprawiedliwienia na sytuację kiedy ktoś wyładowuje swoje życiowe niepowodzenia i problemy ale bądźmy wyrozumiali i nie odbijajmy piłeczki odwdzięczając się tym samym. A może akurat miłe słowo będzie dobrym lekarstwem na taką sytuację. Nie wszystko jest takie na jakie wygląda.

I ta słynna zmiana rolki na kasie, czy myślisz, że Pani specjalnie na złość specjalnie dla Ciebie zmienia rolkę ? Pomyślmy troszkę. 

Jest jeszcze milion sytuacji, które mogą się zdarzyć i bardzo często zdarzają się wszystkie jednego dnia. A jak to mówią nieszczęścia chodzą parami. Dajmy upust emocjom ale nie względem ludzi bądź innych podmiotów które nie są niczemu winne. 

Oczywiście nasze podejście zależy od tego jakie przeżycia mamy w życiu dla jednego czymś strasznym będzie pewne wydarzenie które dla kogoś innego nie będzie miało kompletnego znaczenia. Wszystko się sprowadza do naszego podejścia. Po raz kolejny powtórzę, że szkoda czasu na przejmowanie się na rzeczy na które nie mamy wpływu. 


Często też coś co jest dla nas problemem z innego punktu widzenia jest czymś normalnym. I to nie jest złe, jednak właśnie wszystko polega na tym aby czasami wczuć się w sytuację drugiej osoby i pomyśleć jak sami zachowalibyśmy się w takiej sytuacji. Oczywiście nie należy przesadzać także w drugą stronę ale empatia jest czymś bezcennym. Z drugiej strony pamiętajmy, że brak przejęcia się rzeczami na które nie mamy wpływu nie jest jednoczesnym przyzwoleniem na sytuacje braku szacunku względem człowieka.  

1 komentarz:

 1. Może ta rolka papieru miała nas nas focha i się specjalnie skończyła, by nas zdenerwować? :D
  Staram się nie przejmować zbyt wieloma rzeczami, ale nie zawsze mi to wychodzi.
  Pozdrawiam
  Tutti
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń